Šiauliai – sparčiausiai augantis Lietuvos didmiestis

2024-04-03

Šiauliai – regiono centras, kuriame sparčiai besikuriantys verslai siūlo vis konkurencingesnius atlyginimus, o kartu – kompaktiškas didmiestis su gerai tvarkomomis viešosiomis erdvėmis, patogiu susisiekimu, patraukliomis nekilnojamojo turto kainomis. Tai – jaunoms šeimoms draugiškas miestas su puikiai subalansuota švietimo sistema, kuriame viskas pasiekiama 15 minučių atstumu. Taip pat – verslo miestas, turintis oro uostą, verslo vystymui pritaikytas zonas, esantis puikioje geografinėje padėtyje.

Kasmet Šiauliuose rengiama Mažojo šiauliečio šventė (V. Lebedžio nuotrauka)

Registrų centro duomenimis, Šiaulių miestas sparčiai auga. 2024 m. sausio pabaigoje čia registruoti 118 907 gyventojai, palyginti su pernai metų rodikliu, jų padaugėjo beveik 4000 gyventojų. Miesto augimas ypač džiugina žinant, kad praktiškai visoje Lietuvoje vyrauja gyventojų mažėjimo tendencijos. Gera žinia ir ta, kad Saulės miestą gyvenimui renkasi vis daugiau darbingo amžiaus žmonių, studentų.

Šiauliai užtikrintai išlaiko studijų miesto statusą: visos mieste veikiančios mokslo įstaigos 2023 metų rudenį sulaukė rekordinio moksleivių ir studentų skaičiaus: Vilniaus universiteto Šiaulių akademija sulaukė net 40 proc. daugiau įstojusiųjų – ją pasirinko 824 pirmakursiai; Šiaulių valstybinėje kolegijoje savo studentišką kelią pradėjo daugiau nei 600 jaunuolių, o Šiaulių technologijų mokymo centras, kaip ir 2022 m., pasiekė savo galimybių priimti norinčiuosius lubas ir sulaukė 1330 moksleivių – vietas gavo ne visi norintys čia pakliūti. Gausėja ir mokinių mokyklose. Pastarąjį rugsėjį į 1-12 klases sugužėjo 14 675 mokiniai. Tai yra 332 moksleiviais daugiau, nei 2022 m. Mokyklose papildomai sukomplektuotos 26 klasės. Darželiuose situacija panaši – nors darželinukų gausėja, patekti į juos nėra didelės problemos, nes atsirandant poreikiui yra formuojamos naujos grupės.

Mokslo ir studijų įstaigos Šiauliuose rengia specialistus ateičiai (L. Mišeikienės nuotrauka)

Šiauliai tapo namais nemažai daliai pabėgėlių iš Ukrainos. Džiugina tai, kad šiandien absoliuti dauguma jų puikiai įsiliejo į miesto gyvenimą: dirba, laidžia savo laisvalaikį, ugdo vaikus. Sėkminga užsieniečių integracija rūpinasi ir miestas: sudarytos sąlygos vesti kitakalbius vaikus į mokyklas, darželius.

Šiaulių miesto patrauklumas slypi ir nuolatiniame atsinaujinime. Kiekvienais metais gerinama miesto infrastruktūra: tvarkomos gatvės, šaligatviai, viešosios erdvės, poilsio ir vaikų zonos, parkai. Jau keletą metų šiauliečiai gali džiaugtis atnaujinta pėsčiųjų gatve – miesto bulvaru, pernai ir garsusis R. Kmitos knygose aprašytas Pietinis miesto rajonas pasipuošė savo pėsčiųjų gatve – Dainų taku. Tiesiamos ir tvarkomos gatvės, sankryžos, aplinkkeliai sudaro patogesnes sąlygas tiek gyventojams, tiek verslui.

Neišvengiamas Šiaulių miesto vaidmuo – imtis lyderystės Šiaurės Lietuvos regione, buriant savivaldos atstovus ir gyventojus bendram tikslui. O jis – paprastas ir aiškus: auginti ir stiprinti šį regioną. Ir kuomet panašus tikslas sostinei sekasi be didesnių pastangų, Šiauliams reikia įrodyti savo vertę. Viena iš svarbių miesto gyvenimo sričių – verslas, kuriam skiriama nemažai dėmesio. Vykdomos įvairios smulkaus ir vidutinio verslo programos, taikomos skatinimo priemonės į miestą atvykstantiems aukštos profesinės kvalifikacijos specialistams, studijas baigusiems jaunuoliams, norintiems pradėti dirbti profesinėje srityje, medikams. Mokesčių lengvatos, sukurta ir nuolat plečiama, tobulinama infrastruktūra sudaro palankias sąlygas ir stambiam verslui, naujoms investicijoms.

Nuolat tobulinama infrastruktūra – darbai LEZ teritorijoje (V. Lebedžio nuotrauka)

Šiauliuose sėkmingai veikia ir naujų investuotojų pritraukia Šiaulių pramoninis parkas, Laisvoji ekonominė zona (LEZ). Savivaldybės biudžeto, Valstybės biudžeto ir Europos sąjungos investicijos į Šiaulių pramoninį parką sudaro 16,44 mln. Eur, tačiau nuo parko įkūrimo ten veikiančios įmonės jau investavo 74,1 mln. Eur, sukūrė daugiau kaip 5 620 darbo vietų; analogiškos investicijos į Šiaulių LEZ sudaro 15 mln. Eur., o čia įsikūrusios įmonės investavo jau  26,11 mln. Eur ir sukūrė daugiau kaip 265 darbo vietas. Bendra suma įspūdinga: įmonės jau investavo beveik 100 milijonų eurų! Sudėjus visas investicijas pramoninėje teritorijoje Zokniuose, jos siekia beveik 130 milijonų eurų.

Investuotojai Šiaulių pramoniniame parke ir Šiaulių laisvojoje zonoje yra atleidžiami nuo žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių. Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto sąskaita pramoninio parko įmonės atleistos nuo nekilnojamojo turto ir žemės nuomos mokesčių už 943 133,91 Eur(duomenys iki 2023 m. sausio mėn.) – tai yra, ten įsikūręs verslas jau sutaupė beveik milijoną! LEZ ir pramoninio parko teritorijos infrastruktūra toliau tobulinama: šiuo metu čia vykdomi geležinkelio infrastruktūros įrengimo baigimo darbai, ateityje ja bus galima gabenti žaliavas ir pagamintą produkciją, gauti trumpalaikio sandėliavimo paslaugą. Matant poreikį, mieste numatyta ir kitų teritorijų, skirtų verslo vystymui. Šiaulių patrauklumą verslui didina ne tik išorinės sąlygos, paruošta infrastruktūra, bet ir Savivaldybės požiūris į investuotojus – verslo idėjos čia yra laukiamos. Šiaulių mieste investuotojai aptarnaujami vieno langelio principu, juos nuo pat pradžios iki pabaigos konsultuoja vienas specialistas.

Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus informacija