Šiauliuose – rekordinis studentų skaičius: darbą randa dar nebaigę studijų
Šiais mokslo metais Šiaulių aukštosios mokyklos ir mieste esantis profesinio mokymo centras sulaukė rekordinio pirmakursių skaičiaus. Didžioji dalis besimokančiųjų gavo valstybės finansuojamas vietas. Aiškėja, kad sparčiai tarp jaunimo populiarėjantis miestas pritraukia studentus ir mokinius ne tik aukšta studijų kokybe, bet ir sklandžia integracija į darbo rinką.
Įdarbina studentus
Ryškiausias pirmakursių šuolis Šiauliuose pastebėtas būtent šiais mokslo metais. Besimokančiųjų rekordiškai padaugėjo tiek aukštosiose, tiek ir profesinėje mokykloje.
„Šį pokytį, žinoma, lemia sparčiai tobulėjanti Šiaulių miesto švietimo kokybė, augantis aukštųjų ir profesinio ugdymo įstaigų patrauklumas, aukščiausia studijų kokybė bei individualus dėmesys kiekvienam studentui ir moksleiviui. Žinoma, džiaugiamės ir tuo, kad Šiauliai jaunėja, čia apstu veiklų, į kurias integruojasi jaunimas, štai ir šį pavasarį į miestą sugrįš studentų ir moksleivių ketvirtadieniai“, – sakė Šiaulių miesto vicemeras Justinas Švėgžda.
Savivaldybės atstovas pabrėžia, kad studentų įsidarbinimo galimybės auga geometrine progresija. Pastebima, kad gerus, o ypač trūkstamus, specialistus Šiaulių įmonės įdarbina jiems dar nespėjus baigti studijų.
„Šiuolaikinis jaunimas vis rimčiau žiūri į pragmatišką gyvenimo būdą, vienu metu norėdami derinti studijas, darbą ir laisvalaikį. Šiauliuose tau nereikia gaišti laiko stovint kamščiuose, kelionė iš vienos miesto pusės į kitą neužtrunka pusės valandos, todėl jaunimas gali efektyviai paskirstyti savo laiką ir užsiimti veiklomis, kurios jiems tikrai patinka. Paprastai tariant, Šiauliai yra miestas su didmiesčio privalumais, tačiau be didmiesčio problemų“, – pabrėžė J. Švėgžda.
Daugėja gaunančių valstybės finansavimą
Mokslus Šiaulių valstybinėje kolegijoje šį rudenį pradėjo 613 studentų. Pokyčiai dėl pasikeitusių priėmimo procedūrų neatbaidė stojančiųjų – lyginant su praėjusių mokslo metų rezultatais, studentų padaugėjo.
„Šiemet daug sėkmingesnis buvo centralizuotas priėmimas: priimta 112 studentų daugiau, sudaryta 25 proc. daugiau studijų sutarčių. Džiugu, kad į valstybės finansuojamas vietas pasirašyta net 17 proc. daugiau sutarčių“, – skaičius įvardijo Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė Lina Tamutienė.
Aukštosios mokyklos atstovės teigimu, šiemet sustiprintas kolegijos inžinerinis profilis – net 40 proc. priimtųjų yra įstoję į Informatikos ir inžinerijos krypčių studijas. Palyginti su praėjusiais metais, daugiau priimta į inžinerijos mokslų studijų programas. Kaip ir pernai, šiemet buvo populiarios sveikatos ir socialinių mokslų, verslo ir viešosios vadybos studijų programos.
Gausesnį studentų skaičių pritraukti esą padėjo teigiami absolventų atsiliepimai, tikslinė komunikacija, gausus studijų krypčių pasirinkimas, kokybiškas mokslas ir galimybės pasinaudoti tarptautinėmis programomis, taip pat palankios gyvenimo sąlygos studentų bendrabučiuose.
Universitete – rekordiniai studentų skaičiai
Rekordiškai didėjančius studentų srautus fiksuoja ir Vilniaus universiteto Šiaulių akademija (VUŠA). Šiemet aukštoji mokykla sąrašuose turi net 40 proc. daugiau studentų nei praėjusiais metais.
„Į bakalauro, magistrantūros ir sutrumpintų studijų programų pirmą kursą įstojo 824 studentai. Pirmame kurse Programų sistemos (IT) studijų valstybės finansuojamose (VF) vietose greta 20-ies lietuvių studentų grupės net 55 užsienio studentai šioje programoje moka už mokslą. Tikiu, jog tai vyksta kryptingų pokyčių dėka. Studentų apklausose kaskart minimas kompetentingas VU Šiaulių akademijos personalas, draugiška studijų aplinka“, – detalizuoja VUŠA Regionų plėtros instituto direktorė Lina Garšvienė.
„Skaičiai patvirtina, jog esame stiprus pedagogų rengimo centras“, – patikino Edukologijos instituto direktorė Daiva Malinauskienė. Į pedagogikos krypties bakalauro studijas priimti 194 studentai. Itin sėkmingi specialiosios pedagogikos ir logopedijos studijų programos priėmimo rezultatai – priimti 123 pirmakursiai. Užsitikrinta lyderystė švietimo vadovų ir pedagoginių darbuotojų aukštesnių kompetencijų plėtojimui, laimint nacionalinį projektą magistrantūros studijoms – „NextGenerationEU“. Priimti 137 magistrantai.
L. Garšvienės teigimu, studijoms, darbui ir pramogoms patrauklus miestas yra vienas svarbiausių faktorių, lemiančių jaunimo norą likti ar atvykti čia studijuoti.
Profesinis mokymas „ant bangos“
Pastarieji dveji metai parodė profesinio mokymo augimą. Šį teiginį pagrindžia priimtų mokinių skaičiai Šiaulių technologijų mokymo centre (Šiaulių TMC).
„Šiaulių technologijų mokymo centras 2022 m. planavo priimti 1270 mokinių, tačiau rugsėjį sulaukė daugiau – 1447 (14 proc.). 2023 m. priėmimo rezultatai taip pat pranoko lūkesčius: vietoj planuotų 1224 priimtas 1391 mokinys (13 proc.). Mokymo įstaiga yra išsidėsčiusi trijose Lietuvos savivaldybėse – Mažeikių, Šiaulių miesto ir rajono. Šiais metais bendrai mokinių priskaičiuojama kone 3000“, – rezultatus pristatė ŠTMC Karjeros ir komunikacijos skyriaus vadovė Neringa Trinkaitė.
Anot Šiaulių TMC atstovės, šiandieninė darbo rinka diktuoja savo sąlygas, todėl profesinio mokymo svarstykles į viršų kelia aukštą pridėtinę vertę kuriančios kvalifikacijos.
Centro išorinė komunikacija ir bendradarbiavimas su karjeros specialistais, savivaldos, verslo ir socialiniais partneriais užtikrina ateities profesijų augimo perspektyvas.
Šiaulių TMC yra antra pagal dydį profesinė mokykla Lietuvoje. Mokiniams čia suteikiama galimybė mokytis gimnazijų klasėse ir tuo pačiu metu įgyti profesiją, suaugusiems persikvalifikuoti ir keisti turimus įgūdžius naujais.
Portalo Etaplius.lt parengtas tekstas ir nuotraukos